АНТИКОРУПЦИЯ УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Тук можете да се запознаете с начините, по които можете да се свържете с нас, ако желаете да ни информирате за установени от Вас изявления, действия или бездействия, квалифицирани от Вас като нарушения или неприемливи за Вас, както и съществени проблеми от административен характер в работата на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) и нейната администрация.
Какво трябва да знаете - Възприетата терминология за "корупция"" и/или "конфликт на интереси" е определена с легалните дефиниции, съдържащи се Гражданска конвенция (ратифицирана със закон, приет от ХХХVIII Народно събрание на 10 май 2000г.- ДВ, бр . 42 от 23 май 2000г.), а именно:
Области на административна дейност с повишен риск:
Получените сигнали (жалби, молби или предложения) се анализират и преценяват от овластените лица в рамките на изискванията на закона и на основата на следните критерии:
Подавайте сигнали, които са свързани САМО и ЕДИНСТВЕНО с длъжностни лица от ДКСБТ и нейната администрация.
На задължителна проверка подлежат:
Ако изберете да подадете своя сигнал по един от регламентираните от закона начини, трябва да знаете, че съгласно чл.111, ал.4 от Административно-процесуалния кодекс не се образува производство за извършени нарушения преди повече от две години;
Желателно е да оставите достатъчно данни за индикация и обратна връзка с Вас като: трите имена, точен адрес и телефон. Редът за проверяване на сигналите се определя по важност и значимост, съобразно степента, в която е засегнат обществения интерес. НАЧИНИ ЗА ПОДАВАНЕ НА СИГНАЛИ
Комисията по превенция и противодействие на корупцията (КППК)
Комисията сътрудничи активно със структурите на гражданското общество при провежданите от тях периодични проучвания, оценяващи разпространението на корупцията в страната и нагласите на гражданите и бизнеса към качеството и резултатите от дейността на държавната администрация.
Комисията работи и по конкретни сигнали за наличие на корупционни практики.
Комисията по превенция и противодействие на корупцията отчита дейността си пред Министерския съвет.
При разглеждане на ключови въпроси с широко обществено значение и с оглед максимална прозрачност, Комисията провежда открити заседания, на които присъстват представители на неправителствените организации и медиите, както и посланици на страните-членки на ЕС.
Комисията е под председателството на заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи. Заместник-председател е заместник министър-председателя и министър на финансите. Членове на Комисията са министърът на правосъдието, на образованието, младежта и науката, на здравеопазването, на икономиката, енергетиката и туризма, на регионалното развитие и благоустройството. Членове са също председателят на Държавна агенция "Национална сигурност", Секретарят на Съвета по сигурност при Министерския съвет и Секретарят на Съвета за управление на средствата от ЕС при Министерския съвет.
В изпълнение на мярка 19 от Оперативния план за 2009г., съдържащ мерки и дейности в областта на противодействието и превенцията на корупцията, ДКСБТ публикува на интернет страницата си информация за изпълнението на политиките, заложени в програмното бюджетиране:
|
||